Powered by Invision Power Board
דף הבית  · התקנון של איליוס רדיו  עזרה      חיפוש      רשימת משתמשים      לוח זמנים

הגב לנושא זהפרסם נושא חדשפרסם סקר

> ביקור בעזורה בשוק העירקים בירושלים, עולים לירושליים הבירה
Alona Azaria
פורסם ב: Jun 25 2011, 07:04 PM
צטט הודעה

אין לי שמש אחרת

קבוצה: מנהלי פורום
משתמש מספר: 1086

רעיונות לטיולים ולשווקים למכביר. אבל חלומות חייבים להגשים, וזה אחד מהם.

ירין יקירי, אתה מתבקש לארגן בקייץ הקרוב טיול בשווקי הבירה אבל באופן מיוחד למקום הזה
שניקרא "עזורה". עד כה הקובה היחידה הטעימה ביותר שאיי פעם טעמתי בחיי הגיעה מבית
מדרשן של שתי המנגסיות שלנו, ניצה ואיקי (כל אחת בניפרד).
אבל בחיים חייבים לנסות צבעים, ריחות ומטעמים
ואני מציעה שדפנושקה שלנו תדריך אותנו ... בקייץ הקרוב... ואל הטיול הזה יצטרפו כל החברים ואנשי
הצוות כולל אדמורי הביית נונה וצביקה...

עד אז.. כמה כתבתות על "עזורה"

http://www.nrg.co.il/online/55/ART2/246/355.html

סוד הטעם הנפלא: ביקור ב"עזורה" בשוק מחנה יהודה
אוכל "ביתי" קוראים לזה. אבל באף בית לא מגישים משהו ערב כל כך לחיך. לכבוד יום ירושלים, יעל פז-מלמד על מסעדת "עזורה" המיתולוגית בתוך שוק מחנה יהודה
יעל פז-מלמד | 1/6/2011 15:32 את תחילת הקיץ הישראלי ראוי לחגוג בשוק מחנה יהודה בירושלים. אם תגיעו לשם באחד מימי תחילת השבוע בשעות הצהרים, לא תאמינו שזהו אותו שוק הומה אדם וצפוף לעייפה שרואים בדרך כלל כאשר מבקרים בו בימי חמישי ושישי, למשל.

עושה חשק לפתוח בשירה אדירה. מסעדת עזורה פלאש 90
user posted image.

אבל לא נפלאות שוק מחנה יהודה הן שהביאו אותנו לטפס לעבר העיר הזו, אלא מסעדה לא גדולה שקיימת כבר עשרות שנים ושמה "עזורה", שאין בה אפילו מנה אחת מתוך רבות שאינה מושלמת מבחינתינו. אוכל "ביתי" מגדירים את סוג המסעדות שעזורה משתייכת אליהם. לא בביתי ולא בביתו נהגו להגיש את מה שמציעים בעזורה, אפילו לא קרוב לכך. המטבח העזורתי מאפשר הרבה בחירות לא פחות מוצלחות, שכשאוכלים אותן מתחשק לפרוץ בשירה אדירה, לא רק בזמזום חרישי.

השעה היתה כבר כמעט שלוש כשהגענו לעזורה, ביום שני שהוא עדיין נחשב לחלש, יחסית לימים כמו רביעי, או חמישי, וכמובן שישי. יום חלש בעזורה זה אומר שצריך לחכות בתור רק כמה דקות, בעיקר בשעה המאוחרת הזו. הפחד הגדול הוא שייגמר האוכל שאנחנו אוהבים.

למזלינו עדיין היה מספיק בסירים המצוחצחים מנקיון שבהם מבשל אל-רן, בחור צעיר בן 29, אחד מתשעת הילדים של משפחת עזורה, את האוכל שהיה מבשל אביו לפני כבר לפני עשרות שנים, כשהמסעדה מנתה שלושה שולחנות בתוך חדר קטן אחד.

מגיל עשר עמד אל-רן ליד אביו, ראה הכל ולמד כל פרט. מאמו למד את סוד הכנת הקובות, ומעצמו הביא אהבה גדולה לאוכל, לבישול ולמשפחה. פתחנו עם מנה של חומוס שעליו ערימה גדולה של גרגרי חומוס לוהטי. הזמנו גם סלט ירקות, ורק אחרי שראינו את העגבניות האדומות והטריות שהגיעו באותו בוקר מאזור יריחו הבנו את סוד הטעם הנפלא.

זהו, התיאבון נפתח. בתוך דקות הגיעו לשולחן המכוסה בשעוונית מנה של בצל ממולא מהסוג שברור לי שלעולם לא אצליח לייצר לבד, ומנה לא גדולה של במיה ברוטב עגבניות, וגם מנה של קובה סלק שאפשר היה להשתגע מטעמה, וכמובן תבשיל הריאות. לכאורה אפשר היה להפסיק כאן, אבל אם כבר עלינו במיוחד לירושלים, לא נרד על מנה של אורז עם שעועית? לכאורה כל אחד יכול להכין לבד, אבל לא כזו.

ואם כבר אורז עם שעועית, איך אפשר בלי קצת גולש הונגרי, שאפילו להונגרים יש עדיין מה ללמוד ממנו. על אחת ממנות הדגל של המקום - תבשיל של זנב שור שעומד שעות על האש כד שישתבח, החלטנו הפעם בצער לוותר. יש גבול.

המחיר הממוצע לאדם בעזורה הוא בסביבות ה-70 עד 90 שקל, כולל הכל. כמובן שתמצאו מסעדות "ביתיות" זולות יותר, אבל ספק אם תמצאו טובות מזו, ושווה גם שווה לשלם יותר בעבור טעמים שלא במהרה תשכחו.

עזורה, רחוב מחנה יהודה 8, (שוק העיראקים), טלפון: 02-6235204.

===========================

עזורה, מחנה יהודה 8, שוק העיראקים, ירושלים
ירושלים של זהב

http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?...&passok=yes&r=1

"אני יושב אצל עזורה בקפה
באמצע מחנה יהודה, שבתוך השוק
שותה אצלו קפה טורקי, מתוק מתוק
או כוס של לימונד, בטעם פרחים
עזורה בשבילי זה כמו חלום רחוק
כמו סיפור, שלא נגמר בהמשכים"
(יוסי בנאי, עזורה)

בשנים האחרונות משדרג שוק מחנה יהודה בירושלים את פניו והופך לשוק בוטיק, בו ניתן למצוא בין השאר גם בתי קפה, בגדי מעצבים, מזון אורגני ועוד. הרוח הכללית השורה במקום עדיין עממית, קולנית וצפופה - אך אי אפשר להתעלם מהצביון החדש שהביאו עימם האוכלוסייה הצעירה והתיירות.

עזורה הוא מוסד ותיק בשוק, בעל מעמד מיתולוגי, המגיש אוכל ביתי, עממי ופשוט. המקום, שמסמל את מחנה יהודה של פעם, זוכה עדיין לפופולאריות רבה. אין הרבה מסעדות בארץ, שזכו שיכתב עליהן שיר - ועוד ע"י יוסי בנאי, אחד מגדולי אמני ישראל ואגדה ירושלמית בפני עצמה.

הגענו לירושלים ביום שישי בשעה שמונה בבוקר, יצאנו מהרכב והקור הקפיא את העצמות. תל אביבים לא מעריכים נכונה מה זה קור ירושלמי, אולי בגלל ששתי הערים רחוקות 65 ק"מ בלבד אחת מהשנייה. כשהגענו לעזורה היינו האורחים הראשונים במקום והתיישבנו קפואים ליד אחד השולחנות. אחד העובדים במסעדה, שהבחין מיד שאיננו ירושלמים, הדליק את החימום כדי שנפשיר. הוא הציע לנו להציץ בסירי האוכל במקום ואנחנו נענינו ברצון. אדי חום עם ריחות נפלאים עלו בכל פעם, שהורם מכסה מעל אחד הסירים.

הזמנו מרק קובה חמו (28 ש"ח). המנה הוגשה מהבילה, בדיוק מה שצריך כדי להעלות את חום הגוף ביום כזה. כבר בטעימה הראשונה נדהמנו מעומק הטעמים של המרק. הוא היה בעל טעם נפלא, מעט פיקנטי ושילב גרגירי חומוס עדינים וקובה צהבהבה עם בצק עדין ובשר טחון. מזמן לא אכלתי מרק שהגיע לכאלה גבהים, טעמו יוצא הדופן פשוט סחרר את החושים. מנה נפלאה, שמצדיקה כתיבת שיר חדש במיוחד עבורה

user posted image

כמו כן הזמנו מרק קובה אדום (28 ש"ח), שהיה נהדר גם הוא עם קובות בעלות טעם אלוהי. מדובר בקובות הטובות ביותר, שאכלתי עד היום בארץ

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
PMשולח הדוא"ל
אלין
פורסם ב: Jun 25 2011, 08:09 PM
צטט הודעה

גר באיליוס

קבוצה: חברי פורום איליוס
משתמש מספר: 191

אלונית
את שם בהולנד מכירה מקומות יותר טוב ממני בארץ 36_1_19.gif
טוב כשתגיעי אצטרף אליך למסעדה הזו הדבר שתפס אותי פה זה המרק הצהוב עם החומוס
עד אז...........נמשיך בדיאטה כדי לאכול את המרק 36_1_1.gif
PMשולח הדוא"ל
yarind0@walla.com
פורסם ב: Jun 25 2011, 09:28 PM
צטט הודעה

"בא בעקבות הלב"

קבוצה: חברי פורום איליוס
משתמש מספר: 2752

אלונה
יקרה .
רעיון אדיר אשמח מאוד מאוד לארגן טיול מיוחד ובמיוחד שאת מגיעה מהולנד
אני מבין שתאריך לטיול יהיה בעוד שבועיים . וכבר חברים רוצים לצאת לטיול . אכן בואך לארץ מביא איתו.הרבה מצב רוח לכול החברים שכבר מחכים המלצות לטיול נביא בהמשך בנתיים עשית לי חשק עז לבקר " בעזורה . התמונות כבר עושות חשק ...
הנה מעט מהממלצות של ענת.ימשנה שעברה . ושל דפנה ירושלמית ותיקה ההבדל הוא אלונה שהפעם את בארץ
נבוא כולנו בשמחה

http://212.150.243.194/~iliosrad/forum//in...showtopic=11619
PMשולח הדוא"ל
eiki61
פורסם ב: Jun 25 2011, 09:47 PM
צטט הודעה

Unregistered

יו הרסתם אותי כעת !

כירושלמית הדבר היחיד שאני זוכרת מעזורא זה את המשקאות הנפלאים שהיה מכין לבד !

אהבתי בטרוף את מיץ התמרהינדי שהוא היה מכין.

הייתה לי חנות כלי מיטה ברחוב האפרסק 5 בסמוך לירידת רחמו ושם זכיתי להכירו אך בעידן שלי זו הייתה

חנות למשקאות קלים , קרים שהכין עזורא בעצמו , היה לזה טעם גן עדן, ניתן היה לאכול שם

בורקס תוצרת בית, אני שמחה שכעת ניתן לאכול שם אוכל כורדי אמיתי מבית "אמא" עזורא.

שוק העיראקים הוא 2 סמטאות לפני עזורא (אם נכנסים לשוק מרחוב יפו) .

עד כאן רגע של סיפור משוק מחנה יהודה ומזכרונות נערותי.

חחחחחחחחחחחחח אלונה את מיוחדת ! 36_3_16.gif
1 משתמשים צופים באשכול זה (1 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:
« הבא הכי ישן | הפורום של ירין - נקודת מפגש לנושאי חברה, תרבות אקטואליה וטיולים | הבא הכי חדש »

אפשרויות נושא הגב לנושא זהפרסם נושא חדשפרסם סקר