Powered by Invision Power Board
דף הבית  · התקנון של איליוס רדיו  עזרה      חיפוש      רשימת משתמשים      לוח זמנים

הגב לנושא זהפרסם נושא חדשפרסם סקר

> בבית יתומות..אני לקראת פסח, זכרונות מהילדות
רפאלה
פורסם ב: Apr 11 2010, 06:38 PM
צטט הודעה

חדש דנדש
*

קבוצה: חברי פורום איליוס
משתמש מספר: 2997

חברים יקרים..

*
אני כותבת הישר מליבי...יתכן ואחזור על משפט אחד פעמיים..אולי אזכיר קטע אחד פעמיים..איני כותבת ב -WORD ומעתיקה לכאן. אנא, קבלו את התנצלותי מראש.

*

כאמור, גדלתי כילדה חרדית במאה שערים. בשל מצוקה ולחץ משפחתי ..נאלצה אמי האלמנה בת ה-22 להכניס אותי הילדה בת ה-4 לבית יתומות.

בבית הספר שבו למדתי רק אידיש רוב המקצועות היו "טייטשן"..כלומר לתרגם את הסידור, תהילים,תנ"ך, משנה וכדומה...

*

לפני כל חג היינו מתחילים לתרגם חודש מראש..כמו את מגילת אסתר או מגילת רות..ועוד..אך פסח...זו היתה חתיכת משימה ולכן חדשיים לפני החג התחלנו ללמוד לתרגם לאידיש את ההגדה של פסח עם המון פשט ופילפולים.

*

לתרגם את כל ההגדה זו היתה משימה קשה ביותר...לתרגם מילה במילה את הארמית ואחר כך את העברית (שלא ידענו) היה מאד קשה...מודה ומתוודה...היה לי קשה ביותר ואולי לעוד כמה בנות. אך מעניין שלמרות שחלפו כמה עשרות שנים עדיין אני זוכרת את המשפט

"ככל שמרבין לציין את יציאת מצריים הרי זה משובח..."..

זוכרת שלימדו אותנו שאם הסדר נערך עד לפנות בוקר..זה הכי טוב....

כמובן שאני זוכרת את "מה נשתנה"..את

החכם, רשע , תם ואינו יודע מה לשאול..

רק על הקטע הזה היו לנו כמה שיעורים די ארוכים...ואני מנסה להיזכר בכל הפילפולים הנוגעים אליהם ולא מצליחה וזה מאד מפריע לי..כי דיברנו כה רבות עליהם. זוכרת רק במעורפל..אחטט בזכרוני...בטוח שאמצא ..כי יש הרבה. היה לנו גם ספר דינים שגם אותם היה עלינו ללמוד. הלימודים באמת היו קשים. כל מילה בהגדה לתרגם לאידיש. הבחינות היו קשות ביותר..היה עלינו לצטטר הרבה משפטים וכמובן אחרי כן לתרגם לאידיש.

*

.אווירת הקדושה כבר החלה להיות מורגשת בחוצות העיר..ההכנות החלו...את הקדושה אפשר היה לחתוך בסכין. הכל היה כל כך מוחשי.

ומעניין מה יעלה לכשאכתוב...הזכרונות בטח יציפוני...

*

היו בזמנו הגדות שבצד שמאל של ההגדה היה תרגום באידיש...

*

אני זוכרת שפעמיים נשארתי בירושלים ובשאר הפעמים הייתי בסדר אצל דודי וגם אצל סבי..זה שערך את הסדר היה יושב על כסא מיוחד מרופד..."ב-הסיבה"..ריפוד בפוך..שיהיה נוח לשבת הרבה שעות. כרית מיוחדת הונחה לעורך הסדר. מנהל בית היתומות נהג לערוך את הסדר...עשה מצווה גדולה והביא עמו את כל משפחתו. כמובן שהיתה הפרדה מוחלטת מהשולחן שלו לבין שולחנות הבנות...היינו שלנו....

מאחר ולמדנו את כל הדינים אז ידענו בדיוק מה לעשות כאשר הגיע לכל חלק וחלק....הכי אהבנו לשים את האצבע ביין ולהגיד..דם..ולטפטף לצד..לעבוד לצפרדע ולטפטף..וכן הלאה...והאושר היה רב..שכן חיינו את כל הדברים כפי שקראו באמת..ראינו את הניסים ממש מול עינינו...ההגדה היתה כה אמיתית !!!!!

*

אבל הסדר הכי טוב היה במאה שעריים שכן שם מולאו כל הדינים כפי שצריך.

גם אצל דודי וסבי היה טוב להבדיל מכל הסדרים שעברי בקיבוץ בו התגוררתי שנים וכן הסדר שאני עוברת היום..הכל אינסטנט..יחסית מהר..כי הילדים רעבים..חחחח

*

קיום הסדר ערך שעות..היה חגיגי באווירת קדושה.אבל שרנו כל כך הרבה שירים ..ולא מהר..אלא עם רגש ובכוונה גדולה...כמעט בכל דף היה שיר והיו שירים...חבל"ז.שיר קצר...ועם כוונה גדולה שמספר שורות היה לוקח הרבה זמן...הרבה סלסלולים.

*

היום בסדר של ימינו אנו..בקושי שרים את "בצאת ישראל ממצריים", והיא שעמדה" ו" דיינו"..לחד גדיא כמעט ולא מגיעים...

אבל אנחנו שרנו זמירות בלי סוף.

*

כמובן שכדי להשאיר אותנו הילדות ערות..היה האפיקומן...וידענו שחייבים למצוא את האפיקומן אחרת אי אפשר לסיים את הסדר...זה גם השאיר אותנו ערות.

*

איני בטוחה..אבל אני חושבת שביום ליל הסדר היה עלינו לישון בצהריים. בעצם, כן..נזכרתי..נאלצנו לישון בצהריים. השכיבו אותנו במיטות..ואסור היה לנו לדבר אחת עם השנייה אחרת היו המדריכות נוזפות בנו. ואני מבינה שזה היה לטובה אחרת לא היינו מחזיקות מעמד....

*

לא רוצה להלאות אתכם..

אבל מבטיחה עוד יומיים לשוב עם חלק נוסף מעניין ביותר..גם על ההכנות לפסח בעיקר בקטעים של ניקיון, חמץ...ומה מותר לאכול ומה לא ועל התסכול שלי מחרדות...וכמובן את הציפיה לאליהו הנביא .

*

להשתמע

יש הבדל בין מצה רגילה למצה שמורה ובין כל המאכלים עם החותמות של הכשרות לגביהן.

גם על זה למדנו איך להקפיד מה מותר ומה אסור.תיסכל אותי מאד ופחדתי מאד מאד שמא אטעה... כאשכנזיה היה אסור לנו לפצח גרעינים...או לאכול שוקולד...שמא זה מכיל בוטנים...

בקיצור פחדתי להכניס דבר לפה...

הייתי דרוכה לגבי האוכל..וכמובן איזו חותמת יש עליה לגבי הכשרות.

"כשר לפסח"..לא היה מספיק..., היתה צריכה להיות חותמת של "העדה החרדית".

לבקשת חברים, הנני מוסיפה מידע על מצה שמורה אותה אני מצטטת מויקיפדיה.

אציין, שמצה שמורה יקרה יותר..וכמו האתרוג בחג הסוכות יקר ערך..כך גם המצה השמורה..

התמזל לי המזל וכל שנה היה בא חסיד מויז'ניץ למקום עבודתי בבית החולים ומחלק מצוה שמורה אחת בקופסה יפה..לאלה שעבדו עמו. אני הייתי אשת הקשר באורתופדיה עם קהילת חסידי ויז'ניץ ולכן מנהל המחלקה שלי ואני היינו כל שנה מקבלים מצה כזו..כמובן שהיו עוד כמה יחידי סגולה.

ועתה קבלו את המידע על מצה שמורה:

מצה שמורה מסורתית
מצה שמורה היא מצה שנאפתה מחיטים השמורות ממגע מים משעת הקצירה. יש הגורסים כי השמירה צריכה להיות גם "לשמה" - היינו, יש לכוון בעת הקציר ולאחריו, שתיעשה מהן מצה לליל הסדר.

המקור לצורך במצה שמורה הוא בתלמוד (מסכת פסחים דף מ), אשר יוצא מנקודת הנחה שיש מצווה לשמור את המצות לפסח - מן הפסוק "ושמרתם את המצות" (שמות יב, יז), אלא שמתלבט בשאלה האם הצורך בשימור הוא מזמן האפייה, או כבר מזמן הקציר. להלכה נפסק שיש צורך בשמירה משעת הקצירה - אלא שפוסקים רבים הבינו שהצורך הוא רק בשמירת המצה לליל הסדר, ולא לשאר ימי החג, שלהם מספיק שימור רגיל, משעת האפייה. פוסקים אלו נחלקו גם בשאלה האם יש צורך לכוון "לשם מצה" - היינו, למנוע מגע מים וחימוץ, או "לשם מצווה" - היינו, כוונה מיוחדת בעשייתה, למצוות אכילת המצה בליל הסדר. פוסקים אחרים (ובראשם הרמב"ם) הבינו שהמצווה חלה על כל המצות הנאכלות בחג הפסח, ונראה שלשיטתם השימור אינו מצריך כוונה לשם מצווה, אלא רק ממניעת חימוץ.

המנהג הפשוט בימינו הוא לאכול בליל הסדר בלבד מצות שמורות, ובכל שאר החג לאכול מצות "רגילות". לאור הפירוש שיש צורך במצה שנאפתה בכוונה לשם מצווה, יש המקפידים לשיטה זו לאכול רק מצות באפיית יד ולא שנאפו במכונה, מפני החשש שבמכונה אי אפשר לקיים דין עשייה בכוונה. עם זאת, יש המחמירים ואוכלים מצות שמורות כל משך החג (אלא שאינם מקפידים דווקא על מצות יד, שכן לפירוש זה אין צורך בכוונה "לשמה" אלא רק בזהירות מחימוץ). יש המקילים ואוכלים גם בליל הסדר מצות שלא נשמרו משעת הקציר, כנראה מתוך הבנה שמצווה זו מוטלת רק על עושי המצה ולא על האוכלים.
PMשולח הדוא"ל
Alona Azaria
פורסם ב: Apr 11 2010, 09:51 PM
צטט הודעה

אין לי שמש אחרת

קבוצה: מנהלי פורום
משתמש מספר: 1086

רפאלה יקרה ברוכה הבאה,

לפני מספר שעות שמעתי מירין שאורחת מאד מיוחדת הצטרפה לשורותינו ועל כך
כמובן כל בירכותיי החמות.

השם רפאלה מאד סיקרן אותי, שם מיוחד ומעניין ומיד יצאתי לחפש. התוצאות כולן
התאימו את התאור שירין הביא בפורום. התחלתי לקרוא את כל הביקורות על הספר
והצטמררתי. יש לי כמובן הרבה מאד שאלות שהייתי רוצה לשאול.. איך זה יכול לקרות, וכהנה וכהנה
אבל אני מעדיפה קודם כל לעקוב אחרי סיפורך אצלנו בפורום ותוך כדי סיפור גם לשאול אותך.

רפאלה את אישה אצילה ומכובדת עם הרבה מאד ערך עצמי ולא נותר לי אלא לחבק אותך חזק ולומר לך
שכאן סיפורך ימצא אוזניים קשובות, הרבה מאד הבנה והערכה והערצה על אומץ של אישה בודדה
שהחליטה כנגד כל המוסכמות וכנגד כל הסיכויים ביום בהיר אחד לקום ולעשות מעשה.

36_3_21.gif

user posted image
PMשולח הדוא"ל
רפאלה
פורסם ב: Apr 12 2010, 10:37 AM
צטט הודעה

חדש דנדש
*

קבוצה: חברי פורום איליוס
משתמש מספר: 2997

QUOTE (Alona Azaria @ Apr 11 2010, 09:51 PM)
רפאלה יקרה ברוכה הבאה,

לפני מספר שעות שמעתי מירין שאורחת מאד מיוחדת הצטרפה לשורותינו ועל כך
כמובן כל בירכותיי החמות.

השם רפאלה מאד סיקרן אותי, שם מיוחד ומעניין ומיד יצאתי לחפש. התוצאות כולן
התאימו את התאור שירין הביא בפורום. התחלתי לקרוא את כל הביקורות על הספר
והצטמררתי. יש לי כמובן הרבה מאד שאלות שהייתי רוצה לשאול.. איך זה יכול לקרות, וכהנה וכהנה
אבל אני מעדיפה קודם כל לעקוב אחרי סיפורך אצלנו בפורום ותוך כדי סיפור גם לשאול אותך.

רפאלה את אישה אצילה ומכובדת עם הרבה מאד ערך עצמי ולא נותר לי אלא לחבק אותך חזק ולומר לך
שכאן סיפורך ימצא אוזניים קשובות, הרבה מאד הבנה והערכה והערצה על אומץ של אישה בודדה
שהחליטה כנגד כל המוסכמות וכנגד כל הסיכויים ביום בהיר אחד לקום ולעשות מעשה.

36_3_21.gif

user posted image

אלונה יקרה..
תודה על קבלת הפנים.
אני שמחה להצטרף אליך ולשאר החברים כאן.
אהפוך אותו לבית השני שלי.
האמת..שאיני בטוחה שלאנשים יש זמן לקרוא סיפורים ארוכים...

אני מציירת מזה מספר שנים לאחר שעברתי טראומה...והציורים שלי הם למעשה ספר פתוח..לפעמים אני מצליחה לפענח בעצמי את הציורים לפעמים בעזרת חברים אחרים מפורום אחר..כל אחד מספר לי ..מה הוא/היא רואה בציור..ואני עושה השלכות עלי..ומגלה כל כך הרבה דברים.

רפאלה הוא לא שם שנולדתי עמו...אימצתי את השם לפני שש שנים בצורה מסודרת...
על זה אכתוב בנפרד..
במקור אני נקראת על שם שתי סבתותיי שניספו בשואה...

אני מודה לך על שצירפת א ת כריככת הספר..זו לא אני..וארצה מאד לקרוא אותו.
ושוב תודה על קבלת הפנים הלבבית.
שיהיה לך יום נפלא.
רפאלה.
PMשולח הדוא"ל
1 משתמשים צופים באשכול זה (1 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:
« הבא הכי ישן | הפורום של ירין - נקודת מפגש לנושאי חברה, תרבות אקטואליה וטיולים | הבא הכי חדש »

אפשרויות נושא הגב לנושא זהפרסם נושא חדשפרסם סקר