Powered by Invision Power Board
דף הבית  · התקנון של איליוס רדיו  עזרה      חיפוש      רשימת משתמשים      לוח זמנים

(2) [1] 2   ( עבור להודעה החדשה ביותר שלא קראת ) הגב לנושא זהפרסם נושא חדשפרסם סקר

> יורגוס דאלארס-אוטוביוגרפיה
Yossi
פורסם ב: Sep 30 2009, 04:18 PM
צטט הודעה

עמוק בפנים

קבוצה: חברי פורום איליוס
משתמש מספר: 2074

יורגוס דאלארס-אוטוביוגרפיה

פתח דבר
ב-3 לפברואר שנת 1984 שודר משדר הוקרה בן 6 שעות לזמר יורגוס דאלארס ע"י רשת הטלוויזיה הממלכתית של יוון "ERT" ,משדר זה כולל חלק משירים שהועלו בעבר ע"י אינספור משתמשים יוונים וישראליים , אך לדעת בעל העותק חברי מיוון –ואני שותף להרגשתו זו- השירים שהועלו בנפרד איבדו את ההקשר להיסטוריה המוזיקלית הפרטית כפי שסופרה על ידו וראוי שייראו בהקשרם המלא,
בנוסף אפשר לראות צילומים נדירים מעברו הפרטי והאישי כמו גם הופעות וביצועים לשירים שטרם נראו.
עותק באיכות טובה מאוד נשלח אליי מיוון והועלה על ידי ליוטיוב בפרויקט מיגע שנמשך שעות וימים ארוכים ולבסוף הושלם והוא נתון לרשות כולם לצפות בו.
לצערי הרב ארבעה עשר החלקים שהועלו על ידי הם רק שני שליש ממשדר ארוך זה,החלק השלישי והאחרון אבד ואינו נמצא הוא כולל חלק חשוב ונכבד על טרגדיית אסיה הקטנה ומוזיקת הרמבטיקו, אם הוא ישנו בידי מישהו מחברי הפורום או ידוע לכם על מישהו שבאמתחתו קיים העותק אשמח אם תעלוהו או תמסרו אותו להעלאה.
מרצונו הטוב והבלתי נלאה ומידיעתו שתרגום הנאמר יסב לי קורת רוח רבה חברי שלח לי את תרגום הקריינות, מכיוון שזה לא פשוט ומייגע לא העזתי להטריחו לגבי הבהרות של מילים ומשפטים שדורשים הבהרה נוספת או חידוד הנאמר, במקום זאת העדפתי להשתמש בכלים האינטרנטיים שעומדים לרשותי גוגל ומילונים למיניהן.
התרגום של משדר זה המובא להלן הוא חופשי מאוד ואינו עומד בקנה אחד עם הסטנדרטים הנהוגים בפורום הנפלא שלנו וזאת מפאת האנגלית הבסיסית הנהגית בפי חברי מיוון,וכתוצאה התרגום לעברית שלי נעשה על פי מיטב הבנתי את הנכתב על ידו.
השתדלתי לכתוב את שמות המקומות וחלק מהזמרים באנגלית כדי שיובן במי ובמה מדובר,מה שמצוין בסוגריים הן שירים והערות של חברי, בכוכביות ובמקומות אחרים השתדלתי להוסיף הערות והבהרות אישיות שלי.
אני מבקש מכל מי שיכול להעיר ולהאיר על התרגום את הנאמר בחלקים האלו לעשות זאת,זהו לטעמי מסמך תיעודי חשוב וראשוני של משדר זה לקוראי השפה העברית שבינינו וראוי שיהיה מהוקצע ומדויק וישמש כאור לפורומים האחרים,או לנקרים בדרכם בדפי האתר והאינטרנט בכלל.
ומלעז נאמר אחרון אך לא פחות חשוב,
רבות התחבטתי בשאלה מיהו ומהו זמר ? מהו ייעודו ? מה הופך זמר לטוב ? האם ערך מוסף מסוים גורם לנו לאהוב אותו יותר או להעריך אותו יותר ? האם ידיעתנו את קורותיו האישיים (להבדיל מרכילותיים) תקרב אותנו יותר ? האם אנו מזדהים איתו ? האם אנו רואים בו חלק מעצמנו ? האם השירים שהוא בוחר לשיר של המלחין המסוים הוא קולנו- קולו של היחיד, אולי קולו של העם,רצונו ,שאיפותיו לתקווה לעתיד ?
המובא כאן יכול לתת מידע חלקי בלבד על הבחירות המוזיקליות וההיסטוריה של דאלארס –אני אישית מקווה שהמובא כאן יגרום לנו לתהות בשאלות באופן כללי ולא לגבי זמר פלוני.
אני רוצה לומר תודה ליאניס חברי ,ומגיש זאת באהבה והוקרה לרדיו איליוס,
יוסי
PMשולח הדוא"ל
Yossi
פורסם ב: Sep 30 2009, 04:25 PM
צטט הודעה

עמוק בפנים

נולדתי בשלהי שנת 1949 ב-KOKKINIA בבית החולים האמריקאי-בניין אדום וגדול שהיה קיים עד לפני מספר שנים ,זה היה בניין עצום בין בתים קטנים של הפליטים שדרו ב- KOKKINIA .
השנים הראשונות של חיי חלפו במעבר בין מספר שכונות באתונה מ- Haidari ל-Llioupolis ,ומ-Vyronas ל- Ano Dafni ו-Kalogiros ...משפחתי היא ודאי מהנודדות ביותר שהיו בשכונות של אתונה.
זיכרונותיי הראשונים הם מ-Haidari, הבית שלנו היה קרוב מאוד ל-Kevop (מתקן אימונים לחיילים-הגדול ביותר ביוון באותה תקופה),אני זוכר את החיילים עוברים מול ביתנו,אני עוד זוכר את אבי ששירת כחייל ב-Kevop ,מאותו הגיל היה לי מפגש קרוב-יומיומי עם המוזיקה ,הרדיו באותה התקופה לא ניגן יותר מדי שירי רמבטיקה אבל ספגתי ולמדתי אותה מהאנשים שחיו איתנו בשכונה כשהם אחזו בכלי הנגינה ושרו בטברנות קטנות או בבתי קפה, או מהבעלים של אותם מקומות כשניגנו תקליטים בתיבות הנגינה(השיר- O PASSATEMPOS).
אני זוכר את אבי לוקאס וחבריו המוזיקאים שהיו נשארים יחד כדי להתאמן בנגינת השירים-שירי רמבטיקה-ושירים פופולאריים אחרים מפורסמים באותה התקופה ( השירים I KOINONIA ME KATAKRINI ו- ASPRO POUKAMISO FORO) מה שזכור לי מהתקופה ההיא שהייתי ילד זה לשיר ולרוץ- כל מה שעשיתי היה בשירה או בריצה ! אני זוכר גם שכל שיר ששמעתי מהרדיו הייתי משנן המון פעמים ומה שאהבתי צרבתי בזיכרוני חשתי שמתישהו בעתיד אצטרך זאת(השירים מ- GLYKA MOU MATIA , STELLA).
בתקופה ההיא שהייתה מגוונת ומבלבלת אפשר היה לשמוע את כל סוגי המוזיקה מוואלס, טנגו, וקטרינה וולנטה- זמרת רקדנית ושחקנית מפורסמת ממוצא איטלקי, עד הודית,לטינית,ושירים אמריקאיים,אני זוכר שלמדנו את אותם שירים ואז היינו אני וחברי הולכים לשיר Cantada* לבנות.(השיר HARA MOU)

* בדומה לסרנאדה שיר אהבה מתחת לחלונה של אהובה.

רוב חבריי באותה תקופה עבדו ,אז גם אני בגיל 7 ביחד עם אחי כריסטוס התחלתי לעבוד בעבודות שונות ומזדמנות, המון עבודות היו מתאימות לילדים באותה תקופה.
בסביבות שנת 1960 הייתי בן עשר עברנו לגור בפעם הראשונה בתוככי אתונה ב- Exarchia ,זכור לי שהמוזיקה הפופולארית* החלה להיות נפוצה...

*תוספת אישית-כל אזכור של מוזיקה פופולארית בהטיות שונות מעתה ואילך פירושו Laiko Tragoudi הסוגה שאנו מכירים כמוזיקת לאיקו התפתחות של מוזיקת הרבטיקו.

אני זוכר את תיבות הנגינה-juke boxes-והטירוף של האנשים אחרי המכשירים האפורים והניידים הללו (פורמט של "45 אז ביוון) אני חושב שבאותה תקופה היה "הפיצוץ" הראשוני עם התיבות והתקליטים -הם היו נוכחים בכל בית(השיר FEGGARI HLOMO עם מנוליס אגלופולוס).

אני זוכר גם את אותם שירים גדולים של אותה תקופה את הקולות הגדולים-קיטי גריי,יוטה לידיה,פולי פאנו,מנוליס אגלופולוס שהייתה לו הצלחה גדולה באותה תקופה וכמובן את בית'יקוציס וקזנג'ידיס...(דואט עם LITSA DIAMANTI GIATI THES NA FYGIS ).
היום,עשרים שנה אחרי,למרות שאני חי בעידן אחר עם שירים שונים לחלוטין,עם הצליל האישי שלי והדעה שלי לגבי שירים ומוזיקה בכלל, עם מה שאני חייב לעשות ולמה אני חייב לעשות זאת ,בכל פעם שאני נתקל בשירים הללו או שר אותם בעצמי אני מייד מתעמת עם הזיכרונות הללו מהעבר והם נהיים מוחשיים או-אז אין בי ספק יותר ! אני נהנה מהם כפי שהייתי ילד...(השיר ZIGOUALA עם Litsa Diamanti).

זכור לי שבתקופה ההיא שהאירועים הפוליטיים הידועים לכולם התרחשו,הבנייה מחדש של אתונה,התנועה הפנימית של האוכלוסייה מהכפרים הקטנים מסביב אל אתונה ,וההגירה המתמדת של פליטים לארצות אחרות-בעיה שמעולם לא פסקה- בעיית הפליטים,פליט הוא לא רק להיות עני אלא מעל לכל זה לחיות בכאב מתמיד...
שירי פליטים:
STIS FABRIKES TIS GERMANIAS-במפעלים של גרמניה.
TO PSOMI TIS XENITIAS-לחם הנווד.
MANOULLA MOU O GIOKAS SOU-אימי, בנך עזב.
MANOULA THA FYGO-אימי אני עוזב אל תבכי בשבילי.
fevgo makria patrida mou-אימי ארצי אני עוזב.
VRAHO-VRAHO-אבן לאבן –ארצי.
....וקריינות של פליטים יוונים בגרמניה.

יחד עם קזנג'ידיס, גריגוריס בית'יקוציס היה מלכתחילה מורי ורבי,אני זוכר אותו שר שירים של במבקריס וציצאניס הוא היה פשוט מצויין ! אז הבנתי את השליחות של הזמר הפופולארי –להעביר בהצלחה את השירים הללו מדור לדור.
הביצועים של בית'יקוציס היו נאמנים למקור...אך מששמעתי אותו שר את השיר -
MANA MOU KAI PANAGIA משהו נולד בתוך נשמתי ! כך באתי במגע עם המוזיקה של ת'אודוראקיס וחאדג'ידקיס...חשתי שחיי השתנו...הרגשתי כאילו גבהתי ב-10 ס"מ בכל פעם ששמעתי את השירים שלהם ,אך מאוחר יותר כמה התאכזבתי שכזמר מקצועי נבצר ממני ע"י המשטרה לשיר את השירים הללו,לי היה חשוב שהקולות הגדולים הללו ביצעו את השירים כמוזיקה פופולארית לכאורה אבל דיברו אל העם עם מלל "חדש".
(השיר MERA MAGIOU MOU MISEPSES-איבדתי אותך ביום של מאי).
(השיר 2 GIOUS IXES MANNOULA MOU-אימא היו לך שני בנים).

"השפה" החדשה הזו דרך השירים היו המגע הראשון שלי עם מילים ,רעיונות,תחושות,שהרגשתי אבל לא יכולתי לבטא,כי הייתי צעיר מדי....
מעיניי החיים באתונה השתנו מיום ליום,אני זוכר את השביתות הראשונות,אני זוכר את הסיסמא לאחר הבחירות של 1962 "העצים הצביעו גם" *, אני זוכר את כל הסוציאליסטים ברחובות, ה- LAMBRAKIDES-למברקיס היה חבר פרלמנט וראש סיעה שנורה ע"י המשטרה ב-1963 והפך לאגדה-אני זוכר את היום שבו נורה ע"י המשטרה SOTIRIS PETROULAS (עוד קומוניסט מפורסם),בדרך זו החילותי לקשר בין השירים ששמעתי לאירועי היום יום שחוויתי של אותה תקופה קשה.

*העצים הצביעו גם- הביטוי הוא כדי ללגלג על תוצאות הבחירות של 1962 שזויפו מטעם הרפובליקנים בהנהגת Karamanlis סבו של ראש הממשלה כיום.

בשירי ת'אודוראקיס הבנתי שהשירה נכנסה לעידן חדש
(השיר MANNA MOU KAI PANAGIA-אימי ומריה הבתולה אימו של ישו)
וודאי שהייתי קרוב יותר רעיונית למוזיקה ולשירים של ת'אודוראקיס,אבל עד היום אני תוהה לעצמי איך הייתה המוזיקה היוונית ללא מאנוס חאדג'ידאקיס
(השיר TO PELAGO INE VATHY עם LITSA DIAMANTI).
מ-1964 עבדתי ובלילות לימדתי בבית ספר טכני,למרות כל הפעילויות הללו אני יכול לומר שתמיד הייתי זמר –לא מקצוען-אבל עם אהבה גדולה למוזיקה.
ב-1965 בהשפעת הביטלס החלה תופעת הלהקות המודרנית,לכל שכונה הייתה אחת כזו,אני ניגנתי בגיטרה עם חברי את השירים של התקופה-ביטלס,אנימלס,פסי קול למיניהם,קראנו לעצמנו במספר שמות המצחיק ביותר כלהקה היה ודאי
"crazy boys" ,זה מוזר אמנם אבל למרות שהייתי זמר פופולארי(שירי לאיקו) ושרתי את השירים הללו במועדונים שהופעתי בהם,הכסף הראשון שהרווחתי היה כששרתי שירים "מודרניים" במופע של שירים מודרניים בבית הקולנוע "REX" באתונה,מכיוון שהלהקה שלנו הייתה הטובה ביותר.
היום ובכל פעם שאני פוגש את חבריי מהתקופה ההיא- Polytimosו- Poulikakos אני נזכר בתקופה בסביבות שנת 1967 כששרנו בסופר מרקט של מוזיקה- מועדון לילה של 3 קומות ! בקומה הראשונה להקת MGC ,בקומה השנייה אנו,ובקומה השלישית להקת שירי מוזיקה פופולארית,אני מתבונן בהם ונזכר בערגה אחרי שנים רבות שכמה מחבריי נשארו ילדים עדיין ומנגנים להנאתם...אני מרגיש גאה בהם !
(השיר APACHE).חבריי תמיד הטיחו בי : אתה זמר פופולארי(לאיקו),מכיוון שכשסיימנו להופיע במועדון הייתי לוקח את הגיטרה ושר שירי לאיקו...
(השיר XILIES FORRES -אלף פעמים).
בהיותי בן 16 קיבלתי החלטה לעבוד למחייתי מהשירה,למרות התנגדותה של אימי ועל אף שכמובן זה היה קשה עבורי וסוג של סיכון,לזכותי עמד עברו של אבי והמוניטין שלו שהיה מפורסם דיו בין אוהבי המוזיקה כתמיכה.
המועדון הראשון שבו עבדתי היה המועדון המפורסם של Stellakis Perpiniadis –רבמטיס מפורסם ואביו של הזמר Vaggelis Perpiniadis שהיה מפורסם באותה תקופה,המועדון הזה היה בית ספר נהדר עבורי להתפתחות שלי כמוזיקאי וזמר,ניגנתי בגיטרה,ליוויתי כקול שני את הזמרים המופיעים והייתי מכריז על השירים שיבוצעו ללקוחות.
הערה -באותה תקופה ברוב מועדוני הלילה העסיקו נער צעיר שהיה מכריז על השירים שיבוצעו ע"י התזמורת.
בדרך זו העשרתי את הרפרטואר שלי למדתי המון שירים,וכתוצאה מאוחר יותר בכל מועדון שהופעתי התקבלתי בברכה בזכות רפרטואר עשיר זה אם כמוזיקאי אם כזמר
מאוחר יותר כבר שרתי במועדון עם קיטי גריי ,וזגוראוס
PMשולח הדוא"ל
Yossi
פורסם ב: Sep 30 2009, 04:27 PM
צטט הודעה

עמוק בפנים

שעזרו לי לחתום על החוזה הראשון שלי עם חברת מוזיקה.
הייתי בן 18 כשזגוראוס קרא ל Matsas לשמוע אותי שר,למחרת Matsas הזמין אותי לחברה שלו לאודישן שהיה מוצלח,מאותו רגע חיי השתנו !
עד לאותו רגע עברתי עשרה אודישנים ונדחיתי בכולם –כנראה בצדק כי הייתי צעיר מדי וקולי לא היה בשל(השיר AN M'AXIOSI O THEOS-אם אלוקים יעזור לי של במבקריס ביחד עם Vagelis Perpiniadis).
באותה שנה במועדון אחר ב- Tzitzifiesליד פיראוס,שרתי עם Gavalas ו- Tsetinis כך זכיתי לעבוד ולשיר לראשונה עם מפורסמים,פגשתי במיצאקיס שנתן לי את השירים הראשונים שפירסמו אותי ב-1969 ואז גויסתי להיות חייל בספרטה,אך לפני שגויסתי הקלטתי לראשונה את שירי הראשונים עם סטברוס קויומציס חברי האהוב ומורי(השיר -OTAN ANTHIZOUN PASXALIESכשהלילך פורח).

סטברוס קויומציס:"אחד מהיתרונות הגדולים-עיקריים של יורגוס זה אהבתו למוזיקה ולשירים,זה ברור לכל אחד מהרגע הראשון שישהה במחיצתו בעבודה על שיר-
יש בו מחוייבות ואחריות גדולה תכונה שלא שכיחה אצל זמרים אחרים.
אני תמיד אוהב את הדרך שבה הוא עובד על השירים כדי לבצעם בצורה הטובה ביותר ,וכמה הוא אוהב את השירים....
אני זוכר פעם ב-1970 הוא אמר לי "סטברוס אני רוצה שניצור יחד משהו טוב-שנשאיר שירים טובים איכותיים לדורות הבאים".
הופתעתי מאוד מהמילים הללו מכיוון שהוא היה רק בן 20 ובגיל הזה מה שמעניין את רוב הזמרים זה לחלק חתימות על תמונות עם הקדשה למעריצים,זה לא קל לשמוע צעיר שחושב כמו יורגוס בגיל כזה,אני זוכר כל כך הרבה זכרונות נעימים איתו,הוא מבצע מעולה של שיריי,ובמיוחד בחלק גדול מהם הביצוע הוא ענק !"
(השיר O OURANOS FEFVI VARIS).

דאלארס:
"אני זוכר את תחושתי כששמעתי לראשונה בבסיס הצבאי את השיר –
"O OURANOS FEVGI VARIS "בוקע מהרמקולים ...את השיר שמעה גם מרינלה שביקשה להיפגש עימי ללא דיחוי,היא לקחה אותי אל המועדון שלה ועזרה לי להיות מועבר חזרה לאתונה-כך התחלתי את חיי כזמר מפורסם שזה סיפור נפרד בעצמו כי זה שונה לשיר לעצמך ולשיר לכולם,מאותו רגע החלטתי איזה שירים לבצע...(השיר PANE NA PIS),באילו אולמות להופיע,הדמות-אישיות שחשבתי שצריכה להיות מוצגת לציבור כזמר פופולארי,כל זאת בנפרד ממאמציי לשיר בצורה איכותית שירים איכותיים,מכיוון שמהר מאוד הבנתי שלאנשים רבים יש גישה אחרת כלפי מפורסמים -גישה של עצימת עיניים לגבי טעויות שהם עושים.
במאמצים והחלטות אלה עזרו לי האנשים הבאים:
קויומציס,לואיזוס,ספאנוס,פאפאדופולוס,אלפטריו ועוד .
כל המלחינים והתמלילנים הללו דרך השירים שלהם הוטחה ביקורת מרומזת אך קשה ומתמדת כנגד המדיניות והפעולות הלא הוגנות-מאוזנות של המשטר והפוליטיקאים...בשירים אילו היה כעין קוד סודי אך הם גרמו לי להיות גאה שאני זמר.

לפטריס פאפאדופולוס:"דאלארס לדעתי הוא אחד מהזמרים השלמים באומני יוון ושאני אומר "שלם" אני מתכוון:
יש לו קול מושלם.
הוא מסוגל לנגן על רוב כלי הפריטה של תזמורת פופולארית.
יש לו רפרטואר מגוון וגדול מאוד שמכסה את כל הסגנונות בשירה היוונית:לאיקו,עממי,רמבטיקו,סגנונות וצלילים חדשים.
מלבד כל זאת התכונה הדומיננטית אצלו היא האישיות החזקה שלו,שאיפשרה לו ליישם את דעותיו ובחירותיו בשירה,דאלארס הוא אדם אנושי,הוגן,וכולם חייבים להעריך אותו על כך שבמרוצת השנים הוא עשה מאמצים כבירים לשיר שירים איכותיים.
פעמים רבות היו לו פולמוסים עם בעלי המועדונים-בצדק לדעתי-בדרך שהם ניסו לרצות את רצון ההמון,ולבסוף הוא זמר שלא איכפת לו מהרווח האישי שלו אלא בעיקר למען המוזיקה"
(השיר EXO ENA KAFENEׂ).

הערה אישית שלי-בנוגע למשפטו האחרון של פאפאדופולוס יש לזכור שהצילום נעשה ב-1983 ושודר שנה לאחר מכן למיטב ידיעתי דאלארס אכן היה תורם גדול ועורך קונצרטים בחינם וכמעט ללא הון אישי רב עד לשנת 1985 אז משהפך לאיש משפחה מספר שנים קודם ובעידודה של אישתו הוא החל להרוויח כסף ולצבור הון שהלם את מעמדו.

יאניס ספאנוס:"דאלארס הוא ייחודי במוזיקה היוונית,הוא מעולם לא הפסיק לנסות עוד ועוד,הוא חש שהוא לא כיסה מספיק למרות השירים המעולים שהוא ביצע לאורך הקריירה והם מספיקים להחזיק קריירה שלמה,למרות זאת באופן תמידי ויומיומי הוא מחפש דברים מעניינים וחדשים,תמיד מחפש שירים חדשים ועושה תכנונים לאלבומים שיושלמו שנתיים שלוש אחרי,הוא מעולם לא חשש לקחת סיכונים ולנסות מלחין חדש זמר חדש,הוא גם נטש את מועדוני הלילה שם הוא יכול היה להרוויח סכומים גדולים ומצא מקומות טובים יותר לקהל –שם הוא הופיע בקונצרטים החלטה זו היא עניין קשה ביותר-סיכון גדול לזמר
(השיר STIN ALANA ),הוא עושה זאת כדי לשמור על קשר קרוב עם הקהל,הוא גם רוחש כבוד למלחינים שנותנים לו לשיר את שירהם ותמיד מתייחס אליהם באופן שאף אחד אחר לא עושה .
במקום דרישתו שאומר עליו דברים רעים ,מכיוון שהוא איש עניו אני חייב לומר זאת:
אני לא יודע אם דאלארס הוא הקול הטוב ביותר בתולדות המוזיקה היוונית,אבל אני יודע שדאלארס הוא החזק ביותר ,הוא הזמר שתהיה לו הקריירה הרחבה ביותר במוזיקה היוונית"

דאלארס:
"באותה תקופה מלחין דגול נוסף אפוסטולוס קאלדרס הלחין ביחד עם פיתגורס את אריך הנגן MIKRA ASIA"" (השיר TI NA THIMITHO TI NA XEHASO)"

אפוסטולוס קאלדרס:" באשר לדאלארס אבקש לציין 4 מאפיינים עיקריים כזמר דגול שלא היה כמטאור אלא התקדם צעד אחר צעד לעבר ראש הפירמידה והוא נשאר שם שנים רבות:
1.הוא אחד ממתי מעט זמרים מעולם שמסוגל לבצע סוגות שונות ורבות בצורה מושלמת-הוא יבצע רמבטיקו כרמבטיקו,לשיר פוליטי הוא ייתן את הצבע(גוון) הייחודי שדרוש לשיר כזה,לאיקו כלאיקו וכו'.
2.הוא מאוד טיפוסי בעבודה שלו.
3.הוא מאוד אמין,תמיד מגיע בזמן לחזרות או להקלטות באולפן.
4.הוא לעולם לא מתעייף...הוא לעולם לא מרגיש עייף לעבוד או לשיר."
(השיר I SMIRNI MANNA KEGETAI)

דאלארס:

"עם קאלדרס שיתפתי פעולה מתחילת הקריירה שלי לפני שנים רבות שרתי רבות משיריו עם המילים של Eftihia Papagiannopoulou,שירי הרמבטיקה הראשונים שלי על תקליט היו שלו.
בשנת 1972 הגשמתי חלום ונסעתי לפריז לפגוש את ת'אודוראקיס והתחלנו בעבודה על אריך הנגן "18 LIANOTRAGOUDA "TIS PIKRIS PATRIDAS וכשמשטר החונטה נפל ע"י השירים הללו קולי נוסף לצד הזמרים האחרים של ת'אודוראקיס כמו מריה פרנטורי ואחרים.זו הייתה תקופה שונה של קונצרטים פוליטיים גדולים באצטדיונים,אני זוכר את הזמרים האחרים בסצנה ואת ת'אודוראקיס מנצח על כולם."
(השיר SE TOUTA EDO TA MARMARA או EDO TO FOSׂ)

מיקיס ת'אודוראקיס:"זה דבר ידוע שהדברים הפשוטים ביותר הם גם הקשים ביותר,ובמוזיקה כשאנו שומעים זמר טוב אנו חושבים זה מאוד פשוט-אנו יכולים לשיר כמוהו...ומכיוון שביוון כולנו רוצים להיות זמרים יש לנו אלפים מהם בסגנונות שונים,אך לבסוף מהאלפים הללו פעם בעשר שנים אחד או שניים הם משהו מיוחד במילים אחרות אחד מתוך אלף- זה משהו מיוחד. ומה זה מראה ? זה מראה שהפשוט הוא מסובך ביותר וזה לא ידוע להמון,לכן אני מבהיר עכשיו- שזמר של מוזיקה פופולארית,כמו זמר של מוזיקה עממית הוא אדם נבון,יש בו ידע פנימי ותבונה פנימית שאולי הוא לא מבין אותה לוגית,אבל הוא "עיכל" תבונה זו מבחינה מסורתית.
ב- *odeons זמרי האופרה מתלמדים 3 או 4 שנים איך לשיר שירים איטלקיים,לנו ביוון יש דרך אחרת שנובעת ישירות ממסורת של מאות שנים כלומר אם לנו היו Odeons היו נדרשים 5 או 6 שנים ללמוד את הפרטים הקטנים הללו איך לשיר איך להוציא נשיפה,מהחזה, מהבטן,מהאף,איך לבטא את הaaaa ,ooooo ,וכו'.
כל הפרטים הללו נחשבים אצל זמר גדול ומחושבים כמו במחשב כשהוא שר,ובכן אחד מזמרים דגולים אלו הוא דאלארס,לכן הוא כל כך מפורסם.
אני מחשיבו כחבר אמיתי של מסורת המוזיקה היוונית וזמר כשרוני מאוד ששומר על המסורת של קזנג'ידיס ובית'יקוציס."
השיר(KOKKINO TRIANTAFYLLO)

* אולמות מקורים ביוון העתיקה שם המשוררים או המחזאים היו מציגים פרי עבודתם היום בהשאלה הכוונה לאולם קונצרטים.

יורגוס דאלארס:"משנת 1974 עד 1979 עברתי תקופה יפהפייה תקופה מרגשת בעבודתי...התקופה של ה- Plaka וההופעות הכפולות,התורים הארוכים של קהל מחוץ לקופות,הסטודנטים והשירים הפוליטיים ביחד עם שירי הרמבטיקה(השירים
TO GRAMMA, ILIE MOU SE PARAKALO, PARAPONEMENA LOGIA, (AH O BAGLAMAS
אני נמצא על הבמות מאז גיל 16,על במות אלה נהפכתי זמר מפורסם,זהו עיסוקי ,העברתי-לימדתי את השירה תחת תנאים אלה,אך אני כואב את מה שקרה...
היום אשקר לעצמי אם אומר שאני שר רק למען הנאתי ואני לא מבין מה קרה,מכיוון שהיום הכל השתנה .
לפיכך אני חש שזו חובתי לעשות משהו ! להציע למוזיקה כמו שהיא הציעה לי המון במהלך השנים,אי אפשר רק לקבל חייב גם לתת משהו בתמורה.
בעבודה דינמית כמו להיות זמר שמשתנה מדי יום -כמו האנשים,הצלחה אינה מספיקה דהיינו הבראבו מהקהל ,בתחילה היו מועדוני הרמבטיקו,לאחר מכן תיאטראות מחר יהיה משהו אחר שהעיסוק הזה או האנשים דורשים(השיר
OMORFI KE PARAXENI PATRIDA) המוזיקה חייבת תמיד להתפתח ,חייבים לרענן אותה –כמו חיינו, אם היא סובבת תמיד אותם דברים אז היא מתבזבזת,לכן לדעתי זמר חייב תמיד לרענן ,להתפתח ,להופיע במקומות חדשים ושונים,לעבור מסגנון למשנהו אם הוא חש שיש בכך צורך,לחפש ולהעשיר –להרחיב את הידע שלו עם שירים חדשים,מוזיקה חדשה,דרך זו לדעתי יעילה לזמר שרוצה להיות חלק מהשירה כפי שאני ראיתי בה-רבת פנים, רבת צלילים-מעורבת מסגנונות שונים,כשכל סגנון עומד בפני עצמו את אלו השירים אהבתי.
בתוך נשמתי הינם כל סוגות המוזיקה שאי פעם שרתי,ואני מאמין שבתוכם של כל זמרי המוזיקה הפופולארית אין ניגודים או תחרויות בין סוגה לסוגה מכיוון שרוב השירים הללו הם שירים ש"ירדו למטה"-אני מתכוון לומר הם יהפכו להיות כשפה יומיומית של האנשים.
שירים טובים הם לטעמי שירים שמשקפים מציאות ונותנים השראה,ללא קשר למיקומם הגיאוגרפי,וללא קשר אם הינם בעלי אופי פופולארי או גוון אומנותי,או אם הם שירים יווניים או נוכריים(השיר הארמני BARDEZUM).
אם זמר אוהב את עיסוקו הוא יכול להיות יצירתי וחיובי בשירה כמו בכל תחומי האומנות השונים,אך כדי להיות יצירתי וחיובי אתה חייב להאמין בעבודתך ובעיקר חייב להיות בעל ידע טוב של עיסוקך בצורה כזו שתורגש אצל האנשים דרך שיריך.
(השיר TORA POU THA FIGEIS)
ב-1970 מספר אנשים צעירים –חברים התחלנו קריירה חיפשנו ללמוד ולשרוד דרך השירה,פריוס,מיציאס,אני,גלאני,מאוחר יותר חארולה...היינו חברים טובים עם חלומות משותפים ומטרות משותפות,ההצלחה האישית של כל אחד מאיתנו הובילה אותנו לדרכים שונות והיום תקופה זאת נשארה רק זיכרון אך חברותינו נשארת תמיד.
(השיר TA THERINA TA SINEMA עם Pariosו- Loukianos Kilaidonis)
אני תמיד אומר שאני בר מזל מכיוון שאני עוסק במה שאני אוהב לעשות,אבל אני מרגיש הכי בר מזל מכך ששנים רבות אנשים שמים בי מבטחם ונותנים לי את אהבתם,למרות שאני מאמין שעיסוק זה יכול לבגוד בך וחשתי זאת על בשרי מספר פעמים.
להיות זמר פירושו לעיתים קרובות לשים בצד דברים חשובים מאוד:החיים האישיים שלך,,החברים שלך,את עצמך...
בכל פעם שאני חוזר לעבר אני חש רגש,כל השירים הנפלאים שביצעתי של קויומציס,לואיזוס,ת'אודוראקיס,ספאנוס,מארקופולוס,ומלחינים צעירים אחרים,השירים הפופולאריים של קאלדרס,אקיס פאנו,כמובן לאחרונה השירים של ניקולופולוס ,ובל נשכח את שירי הרמבטיקה שנתפרסמו בקרב הצעירים.
מצד שני יש המון שירים נפלאים שלא ביצעתי והחמצתי, שירים של חאדג'ידאקיס,מוציס,קסרחקוס,כמה ישנים של יורגוס זמבטס,וכמובן שירים חדשים של מלחינים חדשים שאני מחפש מדי יום,או-אז אני חש כאילו התחלתי עכשיו את הקריירה שלי ! אולי הסיבה היא בגלל שהתחלתי את הקריירה שלי בגיל מאוד צעיר הייתי ממש נער...
לעת עתה יש לי עדיין אותן מטרות להן אני מוסיף את ניסיוני מהעבר בגישתי לדברים חדשים בשירה,אני מקווה שיום אחד אוכל להיות מה שאני תמיד מבקש מעצמי- להיות אומן אמיתי ...
(השירים HAIDARI ו- THA SOU FIGO STOHA PI
)
PMשולח הדוא"ל
Yossi
פורסם ב: Sep 30 2009, 04:41 PM
צטט הודעה

עמוק בפנים

הנה כל החלקים שעליהם מבוסס כל התרגום

צפייה מהנה.
36_3_16.gif
PMשולח הדוא"ל
Alona Azaria
פורסם ב: Sep 30 2009, 05:16 PM
צטט הודעה

אין לי שמש אחרת

קבוצה: מנהלי פורום
משתמש מספר: 1086

יוסי תודה רבה לך על ההשקעה המסיבית ועל ההתמדה בהבאת החומר התיעודי
הזה. תבורך!!!

Giannis, many thanks for your intensive work in releasing this
historical material and for the translation.
Bless you dear friend
PMשולח הדוא"ל
זפירולה
  פורסם ב: Sep 30 2009, 05:22 PM
צטט הודעה

כמעט מכור

משתמש מספר: 988

אהלן יוסי....
מעריכה אותך על כל מה שהבאת לי
ששיך לדאלרס...

הוא ..הוא הזמר שלי...ושר רק בשבילי
תודה.

סבתא זפירולה. 36_3_16.gif ..... 36_3_16.gif .... :kisses
:
PMשולח הדוא"לMSN
DALARAS
פורסם ב: Oct 2 2009, 04:55 AM
צטט הודעה

עמוק בפנים

משתמש מספר: 165

יוסי. יש לי את הקלטת הזו בשלמותה. אכן זה חלק קטן מאוד מהקלטת. שמה של הקלטת הוא

סיפור חיים יורגוס דאלארס. בנוסף לכך יש לי קלטת מתוך תכנית שניקראת =חיים שכאלה.

בכל פעם מזמינים אמן אחר .השם של התכנית הזו היה =רגע האמת עם יורגוס דאלארס.

לדאלארס עשו שם הפתעה והביאו את המורה הראשון שלו. את הגננת שלו.את ניקולופולוס
ועוד. תכנית של שעה וחצי.

נוסף לכך. יש לי מופעים מאוד מיוחדים בין שנות ה80 ל 90 וכן מופע שצילמתי בעצמי ברודוס.

חחחחחחחחחחאני בעצמי כבר לא זוכר כל כך הרבה מופעים. בקרוב אעלה אותם על המחשב .

חג שמח לכולם
PMשולח הדוא"ל
שבתאי
פורסם ב: Oct 7 2009, 10:35 PM
צטט הודעה

כמעט מכור

משתמש מספר: 984

יוסי

עברתי על חלק גדול מהחומר שכתבת, זה ממש מרתק!!
זה יצא ממש במקרה אחרי שהעלתי בקשה למצוא לי שיר של דאלאראס
שהוא שר אותו בספרדית.

ידעתי שדאלאראס גאון מוסיקלי אבל לאחר קריאת החומר שכתבת כאן
הבנתי שממש לא הבנתי עד היום כמה הוא גדול מהחיים.

תודה לך יוסי,נפלא.

36_1_22.gif
PMשולח הדוא"ל
Yossi
פורסם ב: Oct 16 2009, 02:02 PM
צטט הודעה

עמוק בפנים

תודה לכם אלונה זפירולה,נוני,ושבתאי על המילים הטובות.
שבתאי לגבי הספרדית הנה קישור לאשכול ישן שהעליתי ,בבקשה :
http://iliosradio.net/forum/index.php?showtopic=8533&hl
שבת שלום לכולנו.
PMשולח הדוא"ל
שבתאי
פורסם ב: Oct 16 2009, 11:13 PM
צטט הודעה

כמעט מכור

יוסי וכולם שבת שלום

האם השיר של דאלאראס עם אל די מיולה מהאלבום Latin
על צ'ה גווארה הוא הביצוע המקורי? ישנם בסביבות 50 ביצועים
ואולי יותר של השיר בהרבה שפות.
אני סקרן לדעת של מי הלחן והמילים המקוריות של השיר,מישהו יודע?

תודה ושבת שלום,שבתאי.

36_1_22.gif
PMשולח הדוא"ל
Yossi
פורסם ב: Oct 17 2009, 10:25 AM
צטט הודעה

עמוק בפנים

שבת שלום שבתאי,
השיר "hasta siempre" שמוכר כשיר צ'ה גווארה לא נמצא באריך הנגן של דאלארס "Latin" ואם תקרא בעיון את הת'רד שפירסמתי תראה שזהו ביצוע מאוחר יותר משנת 1987 בו יצא התקליט.
השיר הוא במקור משנת 1965 נכתב ע"י קרלוס פואבלה והוא גם המבצע המקורי של השיר שהוא הלל ופרידה למצביא והמהפכן ארנסטו "צ'ה" גווארה .השיר זכה ליותר מעשר גרסאות כולל של מריה פרנטורי, ובואנה ויסטה סושיאל קלאב ,דאלארס ואל די מיולה הם חלק מהרשימה של המבצעים האחרונים.
PMשולח הדוא"ל
שבתאי
פורסם ב: Oct 17 2009, 11:15 AM
צטט הודעה

כמעט מכור

יוסי היקר
תודה על כל הדברים שכתבת.
דרך אגב, לשיר הזה יש גם ביצוע של הזמרת ג'ון בעאז.
האם אל די מיולה גם שר בביצוע הזה או רק מנגן?
תודה רבה רבה smile.gif

PMשולח הדוא"ל
Yossi
פורסם ב: Oct 17 2009, 03:39 PM
צטט הודעה

עמוק בפנים

לא שבתאי ,
אל די מיולה מנגן בגיטרה בלבד,כהרגלו יש לומר ...
בבקשה קישור לשיר:
PMשולח הדוא"ל
שבתאי
פורסם ב: Oct 17 2009, 05:33 PM
צטט הודעה

כמעט מכור

מקסים,תודה רבה.
36_1_22.gif
PMשולח הדוא"ל
Alona Azaria
פורסם ב: Oct 17 2009, 06:14 PM
צטט הודעה

אין לי שמש אחרת

קבוצה: מנהלי פורום
משתמש מספר: 1086

השיר הספציפי הזה Hasta Siempre מעולם לא יצא על האלבום LATIN ב1987
למרות שאל די מאולה ניגן איתו באלבום לאטין.
ההצלחה העצומה של אלבום לאטין אולי המריצה ודירבנה את דאלארס להמשיך עם עוד שני
שירים דרום אמריקאים שיבואו הרבה שנים לאחר מכן:
Hasta Siempre ו- Amor Amor

השיר Hasta Siempre יצא לאור בדיוק 13 שנה לאחר מכן, באפריל 2000 באלבום
שבו הוא השתתף ולא באלבום אישי שלו, עם להקה שנקראת APURIMAC והאלבום ניקרא
XORIS SONORA

באלבום הזה השתתפו דאלארס, אל די מאולה וחברי הלהקה אפורימאק:
דניאל ארמאנדו (שעל פי אנג'לו הוא יהודי) קוסטיס פפדופולוס, פאביו מורו
וקוסטאס יאקסוגלו ועוד ועוד ועוד..

באלבום הזה XORIS SONORA משנת 2000 שני ביצועים לשיר Hasta Siempre
1) יורגוס דאלארס וכמובן אל די מאולה
2) לאברנדיס מאחריצאס עם אלקינוס יואנידיס ודיוניסיס טסאקניס ומילטוס פסחלידיס וחריסטוס ת'יבאוס וואסיליס פפקונסטנדינו - כמובן יחד עם אפורימאק.
בקול שני מלווה אותם מארט'ה מורלאון

השיר הזה יופיע שוב שנה לאחר מכן, במרץ 2001 כאשר יורגוס דאלארס ישבץ אותו
באלבום החדש שיצא לאור : I ASFALTOS POU TREXEI - השיר האחרון באלבום הכפול.
PMשולח הדוא"ל
0 משתמשים צופים באשכול זה (0 אורחים ו 0 משתמשים אנונימיים)
0 משתמשים:
« הבא הכי ישן | ביוגרפיות ומידע על זמרים ויוצרים יווניים | הבא הכי חדש »

אפשרויות נושא (2) [1] 2  הגב לנושא זהפרסם נושא חדשפרסם סקר